Що таке СЕЛЕН

0
2572
что такое селен
5/5 - (2 votes)

Селен має безліч корисних для живого організму властивостей. Він входить до складу білків у вигляді амінокислоти (селеноцистеїн). Але деякі сполуки цього мікроелемента можуть бути токсичними навіть в середніх концентраціях. Зазвичай в годівлі великої рогатої худоби селен використовується в неорганічної (селеніт
натрію) і органічної – хелатной (селенметіоніном) формах в мінеральних кормових
добавках.

  1. Вплив селену на живий організм
  2. Селен в годівлі сільськогосподарських тварин
  3. Результати досліджень по селену

Вплив селену на живий організм.



влияние селена на живой организмЦей мікроелемент впливає на швидкість метаболізму в організмі тварин: регулює швидкість окислювально-відновлюваних реакцій, впливає на активність фосфатаз і синтез АТФ, впливає на процеси тканинного дихання і імунобіологічних активностей організму. Навіть древній «всесвітній загальний предок» – організм Luca (Last Universal Common Ancestor), що здійснював всі хімічні реакції без сонячного світла, в процесі своєї життєдіяльності також використовував селен.

В живому організмі є ряд залежних від селену ферментів, тому нестача цього елемента призводить до нестачі вітаміну Е, порушення синтезу геммістящих ферментів, впливає на ксенобіотіческого функцію печінки. Кількісний склад селену в організмі впливає на синтезування шлунково-кишковим трактом секретину і соляної кислоти, що сприяють інтенсифікації процесу засвоєння поживних речовин і транспортування їх в клітини.

А ось селенит натрію регулює проникність клітинних мембран, запобігає міопатії шлунка і серця, фіброзну дегенерацію підшлункової залози. Він знаходиться в микрокількостях практично у всіх тканинах тварин, виключаючи
жирову.

Синергістами селену є вітамін Е і антиоксидант сантохін. Покращують всмоктування селену і затримують його виділення з організму підвищені дози вітаміну В1. Антагоністами селену є свинець (Pb) і ртуть (Hg). А сам селен може служити антидотом при отруєннях ртуттю і свинцем.

Селен в годівлі сільськогосподарських тварин.



У період тільності селен проникає крізь плацентарний бар’єр для максимального забезпечення цим елементом плода. Достатня його кількість є в молозиві, але ось в молоці – вже мало. А після народження теляти, в його організмі виникає дефіцит селену, що супроводжується миодистрофией і іншими порушеннями обміну речовин.

Пізніше тварина може відставати в рості, і, може спостерігатися порушення репродуктивної функції. Також, при нестачі селену в організмі тварин посилюються окислювальні процеси, які призводять до посиленого утворення продуктів перекисного окислення ліпідів (ПОЛ). Для профілактики таких ускладнень слід звертати увагу на цей мікроелемент при розробці раціонів годування.

Хоча в літературі зустрічається згадка про негативний вплив надлишку селену на обмін речовин в організмі тварин і людей, для умов України це питання залишається актуальним. Так як вітчизняні грунти не багаті цим елементом, вирощені на них кормові культури містять недостатню його кількість. Тому при розрахунку раціонів годування необхідно також враховувати нормоване введення селену за допомогою кормових добавок.

схема опытов по кормлению селеном

Провівши ряд досліджень, вчені встановили оптимальні дози згодовування селену для дійних корів (Н. Голова, І. Вудмаска) і молодняку ВРХ (В. Радчиков,
В. Гурин та ін.).

Так, для молодняка найбільш ефективною є норма 0,2 мг селену на 1 кг сухої речовини раціону. Завдяки цьому активізуються мікробіологічні процеси в рубці, підвищується перетравність поживних речовин раціонів на 5,5-7,5%, концентрація загального білка в крові – на 7,8%, знижується вміст сечовини на 12,5%. А згодовування бичкам комбікормів, збагачених селенітом натрію в кількості, що забезпечує 0,2 мг селену на 1 кг сухої речовини раціону, сприяє підвищенню середньодобових приростів на 10,9%.

Для дійного стада досліджували вплив згодовування селеніту натрію і селен-метіоніну в кількості 0,2 і 0,5 мг / кг СВ корму (в перерахунку на селен) на антиоксидантний статус молока корів. При цьому дія селен-метіоніну було більш вираженим, ніж селеніту натрію.

Результати досліджень по селену.



У першому досвіді в якості микродобавки селенит натрію використовували в годуванні чотирьох груп по 18 голів молодняка ВРХ на відгодівлі. Контрольна група протягом 60 днів отримувала тільки основний раціон, інші, досвідчені, – додатково до основного раціону по 0,1 мг, 0,2 мг і 0,3 мг селену на 1 кг СВ раціону відповідно. В результаті досліджень встановлено позитивний вплив різних доз селену на поїдання кормів, перетравленість і використання поживних речовин, біохімічний склад крові, продуктивність тварин.

Найефективнішою визначили норму 0,2 мг селену на 1 кг сухої речовини раціону. Використання цієї норми сприяє активізації мікробіологічних процесів в рубці, що призводить до зниження кількості аміаку на 11,8%, збільшення рівня загального азоту на 24%, підвищення перетравленості сухих органічних речовин, протеїну, жиру і клітковини на 5,5-7,5%, поліпшення використання азоту на 3 , 3% від прийнятого. У свою чергу це сприяє підвищенню середньодобових приростів бичків на 10,9% (Р <0,01).

У другому дослідженні встановили, що оптимальною нормою для дійних корів є 0,3 мг селену на 1 кг СВ корму. Однак на практиці її часто підвищують до 0,5 мг / кг СВ. А регулювання вмісту селену в молоці часто залишають поза увагою, упускаючи той факт, що селенопротеіни, що знаходяться в молочній залозі, попереджають інфекційні захворювання і позитивно впливають на молочну продуктивність.

Забезпечення потреби корів у селені сприяє поліпшенню функції нейтрофілів, зменшення кількості соматичних клітин у молоці, і, відповідно, – зниження захворюваності маститами.

Але ефективність засвоювання селену та надходження його у молоці корів залежить від його джерел. Так, згодовування коровам органічних форм селену, особливо селенмістящих дріжджів, в більшій мірі забезпечує збільшення вмісту селену в молоці, в порівнянні з неорганічними його формами.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here