5/5 - (12 votes)

Пора вже думати і про посів озимого ячменю. Культура необхідна для наших аграріїв, гарантований експорт і достатня потребність ячменю в країні цьому підтвердження.

Для південного регіону України озимий ячмінь – головна фуражна культура. Ячмінь за своєю природою має високий потенціал врожайності, але не часто аграрії здатні витягнути його. А причини цього надзвичайно різні.

Рослини ячменю чутливі до різних несприятливих умов перезимівлі, посіви страждають навесні від повітряної та ґрунтової посухи, скачки температур ніч-день також чинять негативний вплив на фізіологічні процеси ячменю. Вище наведені фактори, нажаль, попередити не можливо, а так званий антропогенний (людський) фактор дуже часто призводить до проблем вирощування ячменю, які ставлять під загрозу отримання врожаю. Ми переконані, що саме завдяки чітко вибудуваної технології вирощування, до дрібниць розробленою схемою захисту рослин ячменю, дотримання правил сівозміни, збереження потенційно можливого врожаю озимого ячменю буде успішним.

Тонкощі сіву озимого ячменю.
Отже, що необхідно, щоб мати максимально можливий прибуток при вирощуванні озимого ячменю? Питання попередників для озимих з року в рік стає жорсткішим. Чистий пар практично вже не зустрічається. Найчастіше озимий ячмінь сіють по соняшнику, пшениці і, вкрай рідко, по гірчиці або по льону. Останні два – прекрасні попередники, цілком порівнянні з паром. Посіви ячменю по соняшнику і пшениці вимагають певних правил.

Перед посівом поле обов’язково розпушують на глибину 20-25 см, після чого негайно культивують для вирівнювання поверхні ґрунту і для збереження вологи. Терміни посіву для озимого ячменю мають діапазон від 1 до 20 жовтня, якщо сіють чисто озимі сорти. Але як показує досвід, якщо в цей період сів не вдалося завершити, можна продовжити його з 20 листопада – і у грудні, якщо грудень теплий. Сорти-дворучки також добре реагують на листопадовий сів. Норму висіву пропонуємо витримувати жорстко в діапазоні 4.3-4.5 млн.семян/га. Глибина загортання – 4-5 см, не глибше. Кожен додатковий міліметр в глибину знижує потенціал врожаю ячменю. Не забуваємо про основні добрива і, в залежності від вихідного вмісту в ґрунті макроелементів (NPK), розраховуємо дозування внесення, перш за все, фосфору і калію і трохи менше азоту. Вносять добрива безпосередньо при посіві.

Підготовка насіння озимого ячменю до сіву.
Вкрай важливим вважаємо правильно підготувати насіння до сівби. За результатами фітоекспертізи насіння ячменю встановлюємо, які протруйники можна застосовувати. У нинішньому році насіння озимого ячменю несуть на собі і в собі велику різноманітність

озимый ячмень после протравливания
озимый ячмень после протравливания

патогенів. Рідкісні партії насіння, які ми аналізуємо, є кондиційними по інфікованості.

 

За енергією проростання і всхожесті насіннєвий матеріал заголом добрий. Серед величезної кількості пропозицій застосування протруйників лише десята частина відповідає якісним характеристикам. У табл.1 наведено список протруйників, які рекомендуємо використовувати в цьому році. Серед усіх бажано вибирати комплексні препарати, що містять фунгіцидну і інсектицидні складову.

Так, вони коштують недешево, проте повністю себе окупають. Можна самостійно комбінувати фунгіцид і інсектицид, головне, вірно підібрати дозування. Чому для протруювання необхідний інсектицид? Так як попередники соняшник і пшениця, можна припустити, що в ґрунті живуть хлібна жужелиця, види совок, лічинки жуків-коваликів та інших жоcкокрилих, якщо буде м’яка тривала осінь, можливі пильщики та злакові мушки.


не протравленные семена ячменя

Протруйник-інсектицид системної дії захистить проростки як від ґрунтових комах, так і від наземних, і літаючих. Нагадаємо, що ігнорування застосування інсектициду може спровокувати пошкодження комахами від 5 до 45% проростків ячменю. При передпосівної обробки насіння виключно фунгіцидом, бажано віддавати перевагу не однокомпонентним препаратам, а таким, в складі яких є 2 або 3 різнопланових діючі речовини. Комбінації діючих речовин різних хімічних груп забезпечують добре виражену синергічну дію і гарантують найбільш надійний контроль широкого спектру патогенів – як в насінні, так і в ґрунті, що оточує насіння.

Тривалість ефекту комбінованих фунгіцидів забезпечує досить пролонгований захист насіння і проростків, аж до відходу рослин в зиму. Зазначені в Таблиці 2 препарати мають високу ефективність проти різноманітної інфекції насіння – вони знищують сажкову інфекцію, пригнічують розвиток збудників коріння-стеблових гнилей, в тому числі найбільш шкідливу снігову плісняву, істотно знижують негативну дію сапрофитну плісняву інфекцію. Крім цього, всі ці препарати не мають фітотоксичності, вони надійні і безпечні в застосуванні.

Протравители, предпочтительные для семян озимого ячменя, рекомендуемые на 2016– 2017 год

У зв’язку з високим ступенем внутрішньої і зовнішньої інфікованості насіння ячменю і, отже, з ослабленням фізіологічних показників, настійно рекомендуємо застосувати спільно з протравлювачем морфорегулюючи речовини, які посприяють покращенню ростових якостей насіння. Морфорегулятори, рекомендовані нами, представлені в Табл. 2.

Так як на більшості орних земель випали рясні опади, сходи ячменю з’являться на 7-10 день після сіву. Залежно від температури повітря і ґрунту, проростки будуть розвиватися жвавіше або повільніше. Але, у будь-якій ситуації, треба підготуватися до фунгіцидної обробки посівів. Нашим досвідом доведено, що осіннє застосування фунгіциду на посівах ячменю є визначальним для успіху весняної вегетації і, відповідно, для майбутнього врожаю. Застосовувати фунгіцид треба для догляду рослин в зиму, виходячи з фази розвитку культури, при температурі не нижче 4° С. Якщо на момент обробки рослини мають 5 і більше справжніх листків, застосовуємо повну норму фунгіциду. Рослини, що йдуть в зиму у фазі 3-х листочків найбільш уразливі до морозів, тому до фунгіцидів можна додати мікроелементи, особливо магній, цинк і сірку, які будуть сприяти нормальній зимівлі. При наявності 3-х листочків на рослині застосовуємо половинну норми фунгіциду, цього буде достатньо. Якщо рослини мають 1 справжній листочок, даємо фунгіциду 25% від норми. Після фунгіцидного захисту проростки ячменю будуть захищені від зовнішньої інфекції аж до відновлення весняної вегетації.

Стосовно асортименту фунгіцидів, він простий. Можна застосовувати самі бюджетні препарати – як однокомпонентні, так і 2-3-х компонентні. У Таблиці 3 перераховані всі можливі ефективні фунгіциди. За часом використання гербіциду на озимому ячмені, ми б більшою мірою рекомендували його застосування в осінній період. Якщо погода сприятиме інтенсивному росту рослин ячменю, після появи 2-3 листочків і при температурі повітря +5° С і вище можна приступати до гербіцидного захисту посівів. З найбільш ефективних, але найменш фітотоксичних для ячменю препаратів, радимо застосування Поинтер з нормою використання 20 г/га, Еллай Супер, Н.І. 15 г/га + Тренд 90, Ларен Про, 8 г/га + Тренд 90, Гроділ Максі, Н.І. 0.1 л/га, Аркан, Н.І. 20 г/га та інші. Але перш, ніж зробити вибір гербіциду, обов’язково оцінюйте склад бур’янів поля на момент обробки і тільки після цього приймайте рішення.

 
У наш час дуже важливо прагнути отримати максимально можливу ​​кількість зерна з гарною якістю, адже будь-які втрати врожаю це, в кінцевому підсумку, втрата економіки виробництва. Головним завданням аграріїв має бути розуміння того, що кожен метр родючої землі за умови використання науково-практичних навичок, з любов’ю до людства і рідними просторами, може давати високий і якісний урожай. В України аграрної було знатне минуле, є повноцінне сьогодення, а попереду, віремо – гідне, успішне і сите майбутнє.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here