Формування кореневої системи.
формирование корневой системы сои

У сої досить розвинена коренева система, яка включає в себе головний корінь та безліч розгалужень (коріння 2-го, 3-го і 4-го порядку). Довжина кореневих волосків маленька (максимум 110 μ). У порівнянні зі злаковими культурами і травами, у кореневої системи сої показник зв’язування ґрунту нижчий.

Розгалуження і початок цвітіння сприяють енергійному росту кореневищ. Пізніше темпи зростання кореневої системи сповільнюються, а ближче до завершення цвітіння і зовсім зупиняються. Значна частина кореневищ розташована на глибині до 20 см. Більшість великих бічних коренів відгалужуються від головного кореня горизонтально на відстань до 70 см, а потім заглиблюються на різну глибину (на показник глибини впливає тип ґрунту та інші умови).

Різні сорти сої мають деякі відмінності в формі кореневища і в темпі його формування. За умови однакових факторів обробітку сорти з меншою вегетативної масою мають більш слабку кореневу систему. Тонкостебельни сорти мають більш тонкі коріння в порівнянні з грубостебельними. Істотна різниця видна під час порівнювання кореневищ дикорослих сортів і культурних сортів з середньогрубими стеблами. Коренева система скоростиглих сортів активніше розвивається в початковий вегетаційний період, а середньостиглі та пізні сорти формують коріння пізніше.

Основні фази вегетації сої.

Виділяють шість основних фаз розвитку сої починаючи від сходів, формування рослини і закінчуючи фазою визрівання плодів.

Фаза сходів.
всход растения сои

Початок її відзначається набряканням насіння і триває до розкриття прімордіальних листочків. Проростки сої проростають у вигляді щільно зімкнутих і вигнутих вниз сім’ядольних листків, незабаром ці листя випрямляються, швидко розкриваючись. Разом з цим на верхівках стеблинок можна розглянути кілька складених прімордіальних листків. Рясні запаси в сім’ядолях живлять проростки, і вони починають швидко формувати коріння.

Сходи різних сортів ще мало чим відрізняються один від одного, проте сорти з більш грубими стеблами і більш великими листками мають і більш велике підсем`ядольне колінце, і більш габаритні сім’ядолі. Тривалість фази сходів коливається від 5 до 20 і більше діб в залежності від різних факторів (температура, вологість ґрунту, глибина висівання насіння і т.п.). Це дуже критична фаза, тому що недолік тепла і вологості викликає у проростків сої бактеріоз, фузаріоз та інші захворювання, сильно зріджуються і послаблюють сходи і знижують врожайність. Щоб рослини були забезпечені оптимальними умовами для проростання, неприпустимо занадто глибоко закладати насіння, висівати їх в недостатньо прогрітому ґрунті, не пересушувати верхній шар до початку висівання. Якщо ґрунт до моменту посіву все-таки пересушити, то необхідно накочувати його.

Фаза гілкування.
фаза ветвления сои

Ця фаза змінює першу, коли розкривається перший або другий трійчастий лист, а завершенням її вважається поява перших суцвіть. Різні сорти темпами розвитку листя помітно не відрізняються. До початку розпускання квіток на основному стеблі в’яжеться від 5 до 14 листочків (це залежить від вегетаційного циклу конкретного сорту і факторів навколишнього середовища). Вся рослина може мати від 16 до 65 листків. Перш, ніж з’являться перші справжні листки, головне стебло росте вкрай повільно, додаючи в зростанні приблизно по 30-70 мм за добу. Потім приріст збільшується і до моменту зацвітання становить вже 100-150 мм. Процес розгалуження у сортів раннього і середнього дозрівання активізується на 5-20-у добу після сходів.

Малокультурні тонкостебелькові різновиди утворюють гілочки в нижній частині – вони проростають з пазух листочків. Культурні зернові сорти утворюють гілочки у верхній частині – вони проростають з пазух листя, починаючи з 4-го і вище. На час зацвітання рослини стрімко формують кореневу систему, накопичуючи поживні речовини в листочках і утворюючи перші суцвіття. Якщо умови сприяють розвитку (збільшення світлового дня, оптимальна температура і вологість повітря), міжвузля внизу стають довшими, і розгалуження починає утворюватися вгорі. Занадто ранній посів закладає ґілки в нижній частині (тобто боби починають в’язатися низько).

Уповільнення зростання та невелика кількість листя на початку вегетаційного періоду часто призводять до бурхливого розвитку бур’янів, затінюють і пригнічують сою, результатом буде неминуче зменшення врожайності. Ось чому необхідно видаляти сміттєві проростки якомога раніше.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here