5/5 - (2 votes)

У кукурудзи, картоплі, сої, жита, проса, гречки, коноплі та деяких інших культур є унікальна особливість: специфічні по мікробіологічним складом виділення їх кореневої системи дають можливість певний (але нетривалий) час вирощувати урожай зі стабільним показником врожайності без зміни культур в сівозміні.

Однак є також ряд культур, що мають одні і ті ж самі захворювання, та одних і тих самих шкідників. Через це зближувати такі культури в сівозміні (або розміщувати їх послідовно) неприпустимо. Ось наприклад чому цукрові буряки та ріпак поєднувати не можна. Несумісне і почерговий обробіток пшениці, ячменю і вівса.

Попередникам сої важливо зменшити кількість бур’янистої рослинності, поліпшити структуру ґрунту, наситити її живильними речовинами, раніше звільнити поля.

«Звання» кращих попередників сої віддано яровим зерновим колосовим: ярому ячменю, ярої пшениці, вівса.

Хороші попередники сої виходять з озимих зернових: озимої пшениці, озимого ячменю, озимого жита, озимого тритикале.

Задовільну оцінку можна поставити кукурудзі на зерно, картоплі, цукровим бурякам.



 

А ось зовсім непридатні в якості попередників поля, які засмітили багаторічні бур’яни (осоти, пирій повзучий, березка польова, хвощ польовий).

Якщо попередниками сої були бобові культури, соняшник, сорго, гречка, ріпак, суданська трава та інші культури, то доцільніше сою на ці поля нізасівати. Зате сама соя є почвозахищающею і азотонакопічувальною культурою, завдяки якій севооборотна ротація ушляхетнюється. Соя – цінний попередник для різних культур в севооборотному циклі.

Після збору соєвого врожаю в землі залишається близько 3 тонн рослинного матеріалу, в тому числі розвинена коренева система з великою кількістю бульбочкових бактерій. Це забезпечує накопичення дощових черв’яків, збагачує землю біологічним азотом (від 80-90 до 150 кг на кожен гектар), покращує її структуру і родючість. Для кругообігу харчування соя вбирає безліч важкорозчинних поживних речовин, які знаходяться в нижніх грунтових шарах. Підраховано, що після сої на кожному гектарі землі залишається:

• від 40 до 60 кг азоту,
• від 35 до 45 фосфору,
• від 45 до 60 кг калію.

Цінність сої в ролі вигідного попередника в севооборотному циклі множиться, якщо соєві поля містяться в порядку, регулярно звільняючись від бур’янів, що засмічують наступні культури.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here