Безсумнівно, кукурудза яка вирощується на зерно, одна з найбільш значущих культур для аграріїв нашої країни. Тільки за останні 10 років, її посівні площі збільшилися майже в три рази. При цьому питання захисту від хвороб і шкідників, залишаються недостатньо опрацьованими. У даній статті мова піде про кукурудзяного стеблового метелика і про те, яку пряму і непряму шкоду він здатний нанести.
Багато фахівців упевнені, що саме присутність кукурудзяного метелика у посіві кукурудзи може призводити до таких захворювань, як пухирчаста сажка і фузаріозна поразка зерна в качанах.
Чим небезпечний кукурудзяний метелик.
Безпосередньо сама личинка шкідника викликає прямі втрати зерна. У пошкодженого стебла знижується його механічні функції і в ряді випадків, він може просто переломитися та впасти на землю. Також гусениця здатна проникати і псувати сам початок.
Мають місце бути і непрямі втрати.
Пошкоджені шкідником качани, інтенсивно уражаються грибами роду фузариум (Fusarium).
А вони, як відомо, виробляють небезпечні хімічні речовини нікотоксіни.
Через залишені на стеблах і качанах личинкою отворах, легко проникають спори пухирчастої сажки.
Явище, коли ураженя одним шкідником або захворюванням, сприяє ураження іншим захворюванням, прийнято називати зв’язаним екологічним процесом.
Як діагностувати захворювання кукурудзи.
В наших природних умовах, кукурудзяний стебловий метелик є найбільш значущим шкідником для посівів зернової кукурудзи. Коли виникає необхідність діагностувати наявність паразита, звертайте увагу, перш за все на піхву листя, в місцях відходження листя від стебла.
Як правило, буде видно побуріння рослинної тканини, механічні пошкодження підстави листової пластини.
Це місце, де вилуплюється з яйця личинка і де вона проникає в тканини стебла. Щоб переконатися, досить відвернути листову платину – буде видно борошниста присипка (продукти життєдіяльності личинки кукурудзяного метелика).
Як тільки ви виявите ці прояви, ви повинні обстежити посів. Наявність 3-5% пошкоджених рослин в урожаї і виявлення личинок молодшого віку (5-7 мм.), Говорять про те, що повинен бути дан сигнал на початок виконання захисних заходів.
Принципово важливо не пропустити термін проведення такого обстеження і далі здійснити хімічну обробку врожаю кукурудзи, тому що як тільки шкідник проникне в стебло, він стає важкодоступним і ймовірність його знищення сильно знижується.